wtorek, 26 stycznia 2016

Wywiad z Jakubem Ćwiekiem


Jakub Ćwiek jest autorem siedemnastu książek, licznych opowiadań i artykułów publicystycznych, scenariuszy i słuchowisk. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, rozwija też światy, w których prym wiodą Chłopcy i Dreszcz, oraz wypuszcza się na zupełnie inne rejony.

Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”. W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku. Wywiad z pisarzem przeprowadziłam dla portalu Bestiariusz.pl

wtorek, 19 stycznia 2016

"Ten się śmieje, kto umrze ostatni". Ela Graf - recenzja

Książkowy procedural



Od wielu lat w telewizji niezmiennie królują seriale z gatunku tzw. procedurali oraz detektywistyczne. Wszelkie CSI, Mentalista, Kości, Sherlock, żeby wymienić tylko kilka najpopularniejszych tytułów. Ich lista jest jednak o wiele dłuższa i sięga daleko w przeszłość produkcji pojawiających się na srebrnym ekranie. Dlaczego więc nie spróbować stworzyć czegoś podobnego w świecie literatury fantastycznej? Co prawda są już Akta Harry’ego Dresdena Jima Butchera, cykl o Garrecie Glena Cooka, Feliksie Castorze Mike’a Careya czy powieści Simona R. Greena, ale co z naszym rodzimym rynkiem? Posucha. W tę lukę celuje Ela Graf z publikacją Ten się śmieje, kto umrze ostatni.

niedziela, 17 stycznia 2016

Wywiad z Aleksandrą Fili-Jankowską


Rysy na tęczy to debiutancka powieść Aleksandry Fili-Jankowskiej, dr hab. z dziedziny psychologii, wykładowcy z sopockiego Uniwersytetu SWPS. Książka ukaże się już niebawem nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl.

Na łamach portalu Bestiariusz.pl zapytałam autorkę o jej inspiracje i dalsze plany.

piątek, 15 stycznia 2016

"Droga zimnego serca", Glen Cook - recenzja

Co się odwlecze…



… to nie uciecze. I mimo różnych przeciwności losu – jak, na przykład, kradzież rękopisu – nie należy tracić nadziei, bo choć ona umiera ostatnia, to cierpliwość fanów nie jest nieograniczona i może szybko się wyczerpać (to taki mój mały przytyk w stronę George’a R.R. Martina – panie Martin, słyszy pan?).

Na szczęście Glen Cook, autor cenionych przez jednych i wyszydzanych przez innych Kronik Czarnej Kompanii, po dwudziestu czterech latach powrócił do swojego drugiego uniwersum, kończąc porzucone wątki (mam nadzieję, że w tym aspekcie Martin nie weźmie przykładu z kolegi po piórze) i serwując swym postaciom zakończenie ich wyboistej drogi. Czy Imperium Grozy doczekało się odpowiedniego i spektakularnego finału? Jeśli weźmiemy pod uwagę warstwę wizualną – zdecydowanie tak, bo Rebis stanął na wysokości zadania i całą serię wydał w pięknej szacie graficznej, idealnie komponującej się z wcześniejszym wznowieniem cyklu o Konowale. Natomiast fabularnie… jest różnie.

środa, 13 stycznia 2016

Wywiad z Anetą Jadowską




Aneta Jadowska to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek. Cyklem o Dorze Wilk zyskała rzesze fanów na stałe wpisując Toruń do atlasu polskich miast fantastycznych. Zapraszam do zapoznania się z wywiadem, jakiego udzieliła mi autorka.

wtorek, 5 stycznia 2016

Planeta Zapomnianych Książek - czytaj i zdobywaj nagrody!

Planeta Zapomnianych Książek - gra internetowa


Rzadko polecam różne akcje promujące czytelnictwo, ale myślę, że ta jest warta Waszej uwagi.

Tajemniczy kataklizm doprowadził do zniknięcia wszystkich książek z powierzchni Planety Zapomnianych Książek. Wraz z nimi mieszkańcy zostali pozbawieni źródła wiedzy, a ich cywilizacja cofnęła się o kilkaset lat. Los planety nie jest jednak przesądzony. Możemy im pomóc czytając, wypożyczając, a od teraz również oceniając książki.

piątek, 1 stycznia 2016

Czytelnicze podsumowanie 2015 roku




Za nami kolejny rok. I jak to zwykle bywa, początek nowego skłania do podsumowania starego. Zapraszam do krótkiego bilansu moich czytelniczych dwunastu miesięcy.