wtorek, 4 czerwca 2019

Zaproszenie na festiwal nauki "Ścieżki archeologii. Nauka - kultura - popkultura", 13-16 czerwca 2019

Ścieżki archeologii. Nauka - kultura - popkultura

13-16 czerwca 2019Chciałabym was zaprosić do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie na bardzo ciekawą imprezę. Festiwal nauki Ścieżki archeologii. Nauka - kultura - popkultura poświęcony jest archeologii jako nauce interdyscyplinarnej, wykorzystującej różne metody badawcze, by jak najpełniej poznać przeszłość i dzieje człowieka. Zaprezentujemy trzy ścieżki i trzy oblicza archeologii.

Nie jest tajemnicą, że współczesna kultura mocno inspiruje się archeologią i to nie tylko w postaciach Indiany Jonesa czy Lary Croft - liczne nawiązania do tej dziedziny nauki znajdziemy w grach, komiksach, muzyce czy powieściach. Ścieżka popkulturowa przeniesie nas w świat fantastyki i powieści dla młodzieży. Nasi goście opowiedzą m.in. o Słowianach i ich wierzeniach, średniowiecznych walkach przedstawianych w filmach, przesądach ludowych czy obrazie archeologa wykreowanym i utrwalonym przez popkulturę. W pawilonie muzealnym będzie dostępna wystawa o dwóch popularnych komiksowych wojach - Kajku i Kokoszu, a na chętnych będą czekać gry planszowe w mniejszy lub większy sposób nawiązujące do tematyki archeologicznej.Wielbiciele powieści będą mogli spotkać się z pisarzami inspirującymi się archeologią. O swojej pracy opowiedzą Witold Jabłoński (cykl Słowo i miecz, Dary bogów), Marta Krajewska (cykl Wilcza Dolina) oraz Jacek Łukawski (Kraina Martwej Ziemi). Młodszych uczestników na pewno zainteresują spotkania z Agnieszką Stelmaszyk (Kroniki Archeo).


Na Ścieżce naukowej będzie można spotkać wybitnych specjalistów z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z Polskiej Akademii Nauk. Badacze przedstawią nie tylko swoje dotychczasowe dokonania, ale zaprezentują także metody wykorzystywane w czasie pracy - sposoby konserwacji zabytków, rekonstrukcji i ich datowania, metody stosowane w naukach przyrodniczych (archeozoologii, palinologii, archeobotanice) czy antropologii fizycznej. Odsłonimy kulisy pracy archeologa - pokażemy, w jaki sposób prowadzi się badania wykopaliskowe oraz co dzieje się z zabytkami od momentu ich wydobycia z wykopu do ekspozycji na wystawie muzealnej i w publikacji naukowej. Zaprezentujemy nowoczesne metody badań nieinwazyjnych (archeologię lotniczą i metody geofizyczne), a także komputerowe rekonstrukcje - ludzkich twarzy i konstrukcji architektonicznych. Pokażemy archeologiczne prace prowadzone pod wodą oraz opowiemy, w jaki sposób wykorzystuje się w archeologii numizmatykę. Dopełnieniem tej części będą filmy wyświetlane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych, towarzyszącemu Festiwalowi, oraz wydawnictwa naukowe.


Dla wielbicieli klimatów postapokaliptycznych też mamy niespodziankę! Wyniki swoich badań zaprezentuje także dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się badaniem radzieckich baz wojskowych ulokowanych na terenie Polski, w których przechowywano broń atomową. Projekt Trzecia Zona (https://trzeciazona.pl/) poświęcony jest właśnie tym interesującym badaniom baz ulokowanych w Brzeźnicy, Podborsku i Templewie.

W ramach Ścieżki kulturowej zaprezentują się muzea archeologiczne m.in. z Gdańska, Warszawy i Poznania, oraz muzea okręgowe z Torunia i Bydgoszczy. Muzealnicy opowiedzą o sposobach przechowywania zabytków i ich ekspozycji, a także pokażą najciekawsze eksponaty z własnych zbiorów. O metodach badań zanikłych średniowiecznych miast opowiedzą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, którzy zaprezentują rekonstrukcję komputerową Dzwonowa.

Więcej informacji znajdziecie pod tymi linkami:

Zapraszam serdecznie!

2 komentarze:

Komentarze obraźliwe będą usuwane.