wtorek, 29 sierpnia 2023

"Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy", Chiara Pastorini, Perceval Barrier - recenzja

 

Filozofia? A co to takiego?Kolejny z naukomiksów Naszej Księgarni sięga do filozofii. Dotychczasowe pozycje dotyczyły kwestii z nauk ścisłych, techniki czy nauk przyrodniczych. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po pozycję z grupy nauk humanistycznych. Filozofia jest dość trudną do przekazania nauką, szczególnie dla dzieci. Pamiętam, że dla mnie pierwsze zetknięcie się z nią, Świat Zofii Josteina Gaardera, było niesamowicie ciekawe i intrygujące. Przez długi czas była to jednak jedyna pozycja o filozofii dla młodszego czytelnika. Szczęśliwie, w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się książki o tej tematyce dla dzieci, a także komiksy. I jednym z nich jest ta pozycja.

Choć Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy jest reklamowany jako naukomiks, to jednak nie należy do tej serii wydawanej przez Naszą Księgarnię. Szczęśliwie jednak, zachowuje format i pasuje do niej wizualnie. Ilustracje są utrzymane w pastelowej tonacji, bardzo czytelne i proste. To jest przyznam, duży plus, bo pomagają zrozumieć tekst, ale nie odciągają do niego uwagi. Jedynym minusem jest użyta czcionka przypominająca dziecięce pismo - dla mnie była zbyt męcząca i słabo czytelna.
Oprócz przekazania w sposób jasny filozoficznych myśli nurtów, w książce znajdziemy także krótkie sylwetki filozofów. Są też praktyczne rady jak np. zostać człowiekiem oświeconym czy zaakceptować świat takim, jakim jest - wszystko odnosi się do konkretnych nurtów filozoficznych, co pozwala lepiej je zrozumieć. Autorka odnosi się do wielu współczesnych sytuacji, znajomych czytelnikowi, więc wytłumaczenie niektórych zawiłych przecież, myśli jest naprawdę zrozumiałe. Autorka, która jest filozofką i prowadzi zajęcia o filozofii dla dzieci, doskonale tłumaczy skomplikowane kwestie.


Podoba mi się również to, że autorzy przedstawili nurty filozoficzne od najstarszych po współczesne, nie pomijając rozważań filozoficznych dotyczących zwierząt i maszyn. W dobie coraz częściej spotykanej i wykorzystywanej SI jest to bardzo ważne zagadnienie i warto zachęcić młodsze pokolenie, którez nową technologią ma do czynienia w zasadzie od urodzenia, do myślenia o tym, jakie te technologie niosą za sobą implikacje moralne i etyczne.

Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy to naprawdę świetne wprowadzenie do filozofii, nie tylko dla najmłodszych. Myślę, że dorośli chcący odświeżyć sobie główne filozoficzne założenia czy po prostu szukający jakiegoś podstawowego źródła na temat filozofii, również skorzystają z tego komiksu. A na pewno będzie to świetny punkt wyjścia do filozoficznych dyskusji z naszymi latoroślami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe będą usuwane.