Dzisiaj mam dla Was pierwsze omówienie czasopisma "Nowa Fantastyka". Mam nadzieję, że będą się one ukazywać regularnie i zachęcą Was do kupna pisma.
W lipcowym numerze Nowej Fantastyki można znaleźć wiele ciekawych artykułów. Na początek Mateusz Wielgosz prezentuje krótki tekst na temat Plutona. Sonda New Horizons, która mija Błękitną Planetę z prędkością ponad 50 000 kilometrów na godzinę, zaczyna przesyłać zdjęcia, które zaskakują naukowców. Wiele nowych odkryć dotyczy księżyców Plutona, ale po szczegóły odsyłam zainteresowanych do tekstu Wielgosza.
Tomasz Zliczewski zaprasza czytelników do pełnego magii i duchów świata japońskiej kultury. Cały tekst związany jest z premierą drugiego tomu przygód Takeshiego Mai Lidii Kossakowskiej, a autor w ciekawy – choć siłą rzeczy bardzo okrojony – sposób prezentuje oryginalność istot nadprzyrodzonych pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Z kolei artykuł Groza w sosie słodko-kwaśnym odnosi się do azjatyckiego kina grozy. Okazuje się, że znany na całym świecie „Krąg” to nie jedyne warte uwagi dokonanie twórców japońskiej kinematografii z gatunku horroru. A oryginalne pomysły na straszenie Japończyków (przykładem niech będzie wymowny tytuł Rape zombie: Lust of the Dead) mogą przyprawić niejednego Europejczyka o zawał serca.
Jerzy Rzymowski przeprowadza wywiad z Kevinem Hearnem. Autor Kronik Żelaznego Druida opowiada o inspiracjach literackich, mitologiach, z których czerpie pełnymi garściami, i popkulturze. Z kolei Tomasz Miecznikowski przybliża sylwetkę Arthura Machena, żyjącego w wiktoriańskiej Anglii autora opowieści niesamowitych.
Głównym tematem, który zapowiada już okładka najnowszego numeru, jest Terminator i jego ostatnia kinowa odsłona. Przemysław Pieniążek opisuje kulisy powstania filmów czy szkicową wersję pierwszej części. Artykuł zawiera również ciekawą listę kandydatów branych pod uwagę do ról w Elektronicznym mordercy (ha, kto pamięta jeszcze ten polski tytuł?).
Agnieszka Haska oraz Jerzy Stachowicz prezentują drugą część tekstu poświęconego początkom hipnozy. Tym razem skupiają się na polskich badaczach i ich dokonaniach, a trzeba przyznać, że są one bardzo ciekawe.
Jak zwykle w numerze znalazło się miejsce dla stałych felietonistów. Rafał Kosik podejmuje temat zasadności lotów na Marsa i prób jego terraformowania. Pisarz zastanawia się nad motywami, jakimi kierują się ludzie dążący do zasiedlenia innych planet oraz nad sensem takich działań. Z kolei Robert Ziębiński pochyla się nad kondycją kina fantastycznego, słusznie marudząc, że wszyscy chcą filmów z oryginalnymi pomysłami i scenariuszami, ale jednak chodzą na blockbustery, których fabuła opiera się na komiksach, grach czy książkach. Natomiast Łukasz Orbitowski bierze na tapetę film Brada Andersona Dziewiąta sesja, zastanawiając się jednocześnie nad istnieniem duchów i dziwnym wpływem na psychikę zamkniętych i opuszczonych szpitali psychiatrycznych…
Dział opowiadań otwiera Janusz Cyran. Finis jest trudnym tekstem, jednak zawierającym wszystko to, do czego autor przyzwyczaił czytelnika – pytania o sztuczną inteligencję podane są w otoczce cybernetyki i posthumanizmu. Bartek Biedrzycki, dobrze czujący się w klimatach postapokaliptycznych rodem z Fallouta czy Metra 2033, znów zaprasza do zejścia pod ziemię. Spotkanie w tunelach to także spotkanie ze znanymi z Kompleksu 7215 i Stacji: Nowy Świat bohaterami. Dział prozy zagranicznej prezentuje Nancy Kress. Jej Jeden to świetnie opowiedziana historia ze znanym i klasycznym już w literaturze science fiction motywem, którego odkrycie pozostawię czytelnikom.
Omówienie ukazało się na portalu Bestiariusz.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze obraźliwe będą usuwane.