czwartek, 17 marca 2022

Seria "Skarbnica mitów", Donna Jo Napoli, Christina Balit - recenzja

Historie wiecznie żywe


Myślę, że każdy z nas na pewnym etapie życia był zafascynowany opowieściami o bogach i herosach z różnych stron świata. Kiedyś te opowieści istniały na nieco innym poziomie niż obecnie - wyjaśniały świat i zasady nim rządzące - natomiast teraz motywy mitologiczne są bardzo mocno osadzone w popkulturze. Na pewno niejeden z was kojarzy cykl o Percym Jacksonie, komiksy (i filmy) Marvela czy przygodówki z przerażającymi mumiami. W tych popkulturowych utworach aż roi się od mitologicznych odniesień, obok siebie istnieje miszmasz postaci i motywów zaczerpniętych z różnych mitów. Dlatego dobrym pomysłem by ogarnąć ten bałagan i sięgnąć do źródła są zbiory mitologii. Na pewno pomoże w tym seria Skarbnica mitów autorstwa Donny Jo Napoli, których trzy części ukazały się dzięki Wydawnictwu Olesiejuk.

Trzy kręgi kulturowe

Każdy tom serii wydanej pod egidą National Geographic poświęcony jest wierzeniom z jednego z kręgów kulturowych. W serii mamy więc mitologię egipską, grecką i nordycką, a więc te najbardziej rozpoznawalne w popkulturze czy omawiane w szkole.

Samych mitów nie ma sensu tu przytaczać - zajęłoby to sporo miejsca. Skupię się natomiast wspólnych elementach każdego tomu, ponieważ są one skonstruowane w podobny sposób. We wstępie znajduje się krótka nota na temat imion bóstw, ich zapisu, wymowy czy też problemach z identyfikacją (przykładowo bóstwa egipskie mają bardziej rozpowszechnione imiona w języku greckim niż egipskim). Nic w tym dziwnego - Donna Jo Napoli jest nie tylko autorką książek dla dzieci, ale również cenioną lingwistką.

Kolejna część to już mity właściwe. Wybór mitów określony został przez bogów i herosów, a więc im podporządkowany. Mamy więc tekst o Ozyrysie, Gai czy Lokim. Dodatkowo pomiędzy historiami znajdują się ramki z ciekawostkami, które też wyjaśniają znaczenie niektórych zjawisk (np. cykliczne wylewy Nilu), zwierząt (rola koni w kulturach nordyckich) czy nazw (pochodzenie nazw gwiazdozbiorów). Wiadomo, że historie te muszą być w pewien sposób okrojone, jednak osoby chcącę dowiedzieć się czegoś więcej, mogą zajrzeć na koniec książki - tam znajduje się dość obszerna bibliografia poświęcona tym zagadnieniom.

Na końcu książki, oprócz wymienionej wyżej bibliografii, znajduje się rozdział poświęcony zarysowi historycznemu wraz z mapą, lista bóstw wraz z atrybutami (bardzo pomocna do utrwalenia wiedzy) oraz indeks, dzięki któremu z łatwością wyszukamy potrzebne nam informacje.

Szata graficzna

Na uwagę zasługuje szata graficzna. Christina Balit starała się oddać ducha konkretnych kultur nawiązując w ilustracjach do klasycznych malowideł egipskich, motywów greckich (tutaj pięknie prezentuje się przedstawienie bogów i herosów w formie gwiazdozbiorów) czy nordyckich (moim zdaniem ilustracje są nieco mniej udane, jednak mimo to są nadal utrzymane w duchu ludzi Północy).

Każdy z tomów prezentuje się rewelacyjnie i atrakcyjnie. Duży format, twarda oprawa i przejrzysta treść zachęcają do lektury.

Czytać? Czytać!

Seria Skarbnica mitów to niewątpliwie doskonała pozycja dla osób chcących zapoznać się z podstawową wersją mitów różnych kultur. Książki te są świetnym wprowadzeniem w mitologię, a także pomocą dla uczniów, którzy mity omawiają w szkole, czy w ogóle dla dzieci chcących poznać “prawdziwe” dzieje bóstw i herosów znanych z popkultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe będą usuwane.