środa, 22 czerwca 2022

"Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci", M. Ruszkowska, K. Kozińska - recenzja

Ruszamy na wakacje!Wakacje tuż, tuż, dlatego warto je zaplanować i znaleźć miejsca, do których chcemy pojechać. A nic tak nie pomaga w planowaniu jak dobry książkowy przewodnik. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca, dlatego dobrze jest usiąść z nimi wspólnie nad mapą i zaplanować trasę wycieczki. Bardzo pomocne są mapy i przewodniki, ale wiadomo, nie każde dziecko będzie zainteresowane “dorosłym” opasłym zazwyczaj tomiszczem. W takich przypadkach książka Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci jest idealnym rozwiązaniem. Zawiera sporo informacji, ale w sposób wyważony - czytelnik nie ugina się pod natłokiem informacji, ma podane tylko te ciekawsze. Przecież będąc na miejscu poznamy wiele fascynujących historii! Przewodnik powinien być zachętą do odwiedzenia miejsc i ten spełnia właśnie taką rolę.

Forma

Bardzo podoba mi się forma wydania. Zaokrąglone brzegi kartek nie będą się zaginać, gdy weźmiemy przewodnik ze sobą i będziemy często go używać. Podobnie klejony grzbiet - wygląda dość solidnie, książka rozkład się niemal na płasko. No ale dopiero po kilku wycieczkach okaże się czy przetrwał próbę czasu.

Ilustracje autorstwa Klaudii Kozińskiej bardzo przypominają dziecięce rysunki i perspektywę, przez co książka jest dla dzieci bardziej przyjazna i swojska. Do tego ilustracje nie przytłaczają treści, dobrze się z nią komponują, a jednocześnie nawiązują do przytaczanej treści.


Treść

Jak wspomniałam wyżej, przewodnik zawiera sporo informacji, ale na szczęście udało się autorce uniknąć tego, co często jest domeną tego typu publikacji: nadmiaru wiadomości. Ciekawe miejsca w Polsce zostały pogrupowane tematycznie. Jest m.in. szlak zamków i pałaców, szlak miejsc pod ziemią (kopalnie), ciekawe skanseny etnograficzne… Znalazło się również miejsce dla stanowisk archeologicznych (m.in. Gaj, Wietrzychowice i Sarnowo oraz kręgi w Odrach - naprawdę niesamowite miejsca!). Można sobie zaplanować wycieczkę tematyczną, można też wybrać to, co jest w danym regionie najciekawsze. Teksty o konkretnych miejscach są przedzielone ciekawymi legendami. Na plus jest także to, że z boku strony, zielonym kolorem czcionki, wyróżniono adresy ciekawych miejsc wraz ze stronami internetowymi oraz czasem także współrzędnymi konkretnego miejsca.

Warto czy też nie?

Jednym słowem: warto. Przewodnik jest nie tylko ciekawy, ale także dzięki niemu możemy nauczyć dzieci planowania wycieczek, szukania informacji i "czytania" przewodnika. Idealnie byłoby gdyby do książki była dodana osobno mapa (no dobra, wiem, że nie każdy je lubi). My na pewno dodamy do tego własne notesy podróżników, które dzieci wypełniają w trakcie wycieczki.

Jedną z ulubionych książek moich dzieci są Mapy (również od wydawnictwa Dwie siostry) - dzieciaki potrafią godzinami podróżować po nich palcami. Teraz do podróżowania mają również Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci. I choć wiele z tych miejsc już odwiedziliśmy, to zostało jeszcze sporo do obejrzenia, bo Polska jest naprawdę pięknym, bogatym w ciekawe zabytki krajem. Przewodnik na pewno będzie nam towarzyszył w naszych podróżach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe będą usuwane.