czwartek, 19 stycznia 2023

Gabinet owadów, Carnovsky, tekst Barbara Taylor - recenzja

 Mikrokosmos

Świat owadów jest fascynujący. Lubię obserwować mrówki, kowale bezskrzydłe czy żuki w ich codziennym życiu i staram się to zamiłowanie i ciekawość świata przekazywać także dzieciom. Bardzo pomocne są w tym różne książki przybliżające świat owadów, a jedną z nich od niedawna jest kolejna pozycja z serii W Gabinecie Wiedzy, czyli Gabinet owadów.


Na książki z tej serii zawsze czekam z niecierpliwością. Lubię je oglądać z dziećmi, ale i sama, bo - nie ukrywajmy - dorośli mogą się z nich dowiedzieć wielu ciekawostek. No dobrze, niektóre z nich niekoniecznie chciałam poznać - panicznie boję się pająków, a pojawienie się ośmionogów na kartach książki za każdym razem wzbudzało we mnie wstręt i strach.


Książka została podzielona na rozdziały dotyczące konkretnych kontynentów, ale znalazło się również miejsce dla owadów w prehistorii czy tych, które żyją i rozwijają się w zbiornikach słodkowodnych. Tradycyjnie już, po każdej ilustracji, którą możemy oglądać przez różnokolorowe soczewki, znajdują się opisy owadów (czerwona soczewka), roślin (zielona soczewka) oraz bezkręgowców(niebieska soczewka). Trójwarstwowe ilustracje są bardzo ciekawe i szczegółowe - choć w moim przypadku niektóre stawonogi są aż za bardzo realistyczne (pająki…).


Tu się powtórzę z innej recenzji, ale uważam, że te słowa trafnie oddają ideę całej serii. Gabinet owadów, podobnie jak pozostałe książki z serii, to doskonała pozycja dla dzieci (i dorosłych!) ciekawych świata i tajemnic przyrody. Idea pokazywania różnych płaszczyzn i ekosystemów za pomocą kolorowych filtrów jest po prostu świetna - jest nie tylko fascynująca, ale także pouczająca, bo pokazuje, że świat składa się z różnych części, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. A stąd już jest tylko krok do odkrywania fascynujących rzeczy za pomocą mikroskopu i dalszych własnych poszukiwań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe będą usuwane.