poniedziałek, 6 grudnia 2021

Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni, Jen Darcy - recenzja


Czarne charaktery rządzą!


Filmy Disneya i Pixara obfitują w interesujących bohaterów, ale nie ma co ukrywać - w większości przypadków zachwycamy się postaciami negatywnymi. Czarne charaktery są ciekawsze, często niejednoznaczne, charyzmatyczne i w swojej diabolicznej naturze bardziej pociągające. Dlatego książka Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni to jest to, co każdy fan animowanych antagonistów (ale też w ogóle animacji) powinien mieć w swojej kolekcji.

Dla dzieci? Niekoniecznie.

Widząc zapowiedź książki na stronie Wydawnictwa Olesiejuk stwierdziłam, że to niekoniecznie pozycja dla mnie, ale moje dzieci na pewno się ucieszą. Myliłam się. Gdy tylko wzięłam książkę do ręki i przekartkowałam na szybko, odkryłam, że jest wręcz odwrotnie! Złoczyńcy… to książka dla wielbicieli animacji Disneya i Pixara dla fanów w każdym wieku, bo przecież z tej fascynacji się nie wyrasta. Książka to poniekąd powrót do dzieciństwa, czasów, gdy namiętnie oglądało się animacje, a każdy film Disneya był ogromnym wydarzeniem.

Książka jest fascynującą podróżą nie tylko przez złoczyńców wykreowanych w filmach Disneya, ale również przez historię samej animacji. Zawiera sporo zdjęć animatorów, szkiców koncepcyjnych, inspiracji… Czytelnik znajdzie tu opisy postaci, ale także dodatki o ulubionych zwierzętach czarnych charakterów, ich biżuterii, samochodach i domach. Do tego należy dodać podrozdziały opisujące tzw. easter eggs, czyli ukryte żarty i motywy czytelne dla fanów - a tych w działach wytwórni jest sporo (jednym z moich ulubionych jest dywanik ze skóry lwa Skazy widoczny w filmie Herkules). Na końcu książki znajduje się indeks postaci i filmów, a także bibliografia, która może stać się początkiem dalszych poszukiwań.

Tłumaczenie

Na ogromne uznanie zasługuje tłumaczka, Katarzyna Łęczyńska, która musiała wykonać ogromną pracę ze spolszczeniem imion i nazwisk oraz dodaniem informacji o polskich wersjach językowych np. piosenek. Dla wielbicieli animacji to podwójna gratka - mamy nie tylko historię filmów Disneya, ale również historię związaną z polskimi wersjami językowymi tych filmów i osobami, które podkładały głosy bohaterom. Nie jest to element dominujący, ale mimo to ciekawy.

Prezent idealny

Złoczyńcy. Rozkosznie nikczemni to solidna pozycja dotycząca historii animacji i sposobów kreowania postaci w filmach animowanych. Takich konkretnych opracowań brakuje na naszym rynku - osobiście uwielbiam wszelkie albumy o kulisach powstawania filmów, więc podobne pozycje są dla mnie zawsze atrakcyjne. Jeśli macie w rodzinie kinomaniaka i wielbiciela disneyowskich animacji to warto sprezentować mu na Gwiazdkę tę właśnie książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe będą usuwane.